Не секрет, що у вересні позаминулого року Смайлик розпочав роботу своїх перших класів, які називаються класами Монтессорі. Що це таке? Багато інформації є в інтернеті, багато статей про різні методики навчання дітей, підходи, засоби, матеріали… Багатьом батькам це цікаво і водночас важко розібратися, адже відомо, що мережа містить масу неповної, некоректної, а то й неправдивої інформації. Спробуємо у цій невеличкій статті побачити зміст того, що відбувається за дверима такого класу.

Ми звикли до того, що навчання – це вивчення певних фактів, послідовність яких визначається певною навчальною програмою. Дітям одного віку, ми знаємо, слід мати певний набір знань, умінь і навичок. Їх ми намагаємося їм дати, грубо кажучи, не питаючи їх згоди. Бо ми знаємо, що їм пора. Усі ми добре знаємо, якими поведінковими реакціями може супроводжуватися таке навчання, і знаємо, яку любов до навчання розвиває наша (всіма нами пройдена) школа. Із системою порівняння і оцінювання.

Виявляється, можна навчатися із задоволенням, наполегливістю і розумінням абстрактних ідей. Без порівняння, доганяння програми та оцінок. За індивідуальною, власноруч створеною програмою та у власному темпі. Ось це і є Монтессорі-освіта. Це не пришвидшений ранній розвиток, це все у свій час. Це не швидкий результат, якого прагне побачити мама – це натхненний процес розвитку мислення, над яким дитина трудиться сама. Це саморозвиток, самореалізація, самостійність. Це унікальність кожного, без порівняння. Це цінування кожного за те, що він такий, він особливий, він особистість. Це повага. До себе і інших. Це свобода вибору діяльності, матеріалу, місця роботи в межах загальних для всіх правил взаємоповаги. Це свобода в самодисципліні. Ось ці філософські засади складають суть так званого методу-Монтессорі. Все решта – це засоби. Матеріали, підготовка та знання педагогів, як це зробити, зональність класу – все важливо, але другорядно по відношенню до філософських засад.

Навчання у Монтессорі-класах ставить собі за мету готовність дитини не до школи, а до життя. Важливо, якою людиною росте дитина. Як вона ставиться до людей і речей довкола себе, як вміє вести себе у товаристві, які має моральні цінності. В тім, за академічними параметрами, випускники Монтессорі-класів і так випереджують своїх однолітків. До школи вони йдуть із бажанням пізнавати нове, із вмінням самоорганізації власної роботи, із навиком чути педагога, із внутрішньою дисципліною до навчання. Із вірою в те, що навчання допоможе їм пізнати світ і привнести у нього щось добре, створене ними самими. Допоможімо вогнику у їх очах горіти!